21 Şubat 2010 Pazar

9Yönetmenliğini Shane Acker'ın,yapımcılığını ise Tim Burton'ın yaptığı 2009 yapımı animasyon filmi " 9 ", makinelerle insanların arasında çıkmış olan korkunç savaşı makinelerin kazanması ile insanlığın yok olması sonrasındaki dünyayı anlatıyor. Bir bilim adamı, yaratmış olduğu çuval bezinden 9 tane bebeğe, insanlığın kalan son parçalarını, tüm insanlık yok olduktan sonra bile insan hayatının kalıntılarını sürdürebilmeleri için aktarmayı başarmıştır. 9. bebek yani 9, bilim adamının karmakarışık odasında ilk kez uyandığında yapayalnızdır ve sesi çıkmıyordur. Üzerinde durduğu karmakarışık masada, tuhaf, üstüne şekiller kazılı bir metal parçası bulur. İçgüdüsel olarak onu alır ve saklar. Yerde ölü yatan bilim adamının cesedini görür, bir an için ürperir, sonra camdan dışarı bakar. Tüm sokak molozlar, yıkıntılar, metal parçaları içindedir. 9 etrafa bakarken birden kendisi gibi başka çuvalbezinden bebekler görür,onlara seslenemediği için hızla sokağa çıkar ve onları bulmaya çalışır. Derken 2 ile karşılaşır, 2 onun içine, konuşabilen bir oyuncak bebekten aldığı bir materyal takar ve bu sayede konuşabilmesini sağlar. Ayrıca 9 ın yanında taşıdığı tuhaf, yuvarlağımsı metali de bulduğuna sevinmiştir. Tam o sırada canavar dedikleri köpeğimsi bir robotun gelişini duyarlar, 2, 9 a saklanmasını söyler. Ancak kendisi canavardan kurtulamaz, canavar ikiyi ve o tuhaf metal cismi alıp götürür.
9 amaçsızca bir yerlere kaçarken, yorgunlukla olduğu yere yığılır. Gözünü açtığında, kendini öbür bebeklerin arasında bulur, onu bulup oraya getiren 5, tüm bebeklere liderlik etmeye çalışan 1, sürekli o tuhaf cismin resmini çizen ve ağzını açtığında pek mantıklı konuşmayan 6, ve 1 in iri yarı koruması 8. Onlara 2 nin canavar tarafından kaçırıldığını, gidip onu aramaları gerektiğini anlatır. 1 onun hiçbir lafına kulak asmazken, 2'nin yakın arkadaşı olan 5, 9'la gizlice gidip 2'yi kurtarmayı kabul eder.
2'yi tam kurtaracakken, canavar o tuhaf metali, belli bir yere takmaya çalışmayı bırakıp bunlara saldırır, ancak aniden ortaya çıkan ve savaşta çok usta dişi bir bebek olan 7 , canavarın kafasını gövdesinden ayırmayı başarır. Hepsi herşey bitti diye sevinirken, 9, tuhaf bir hisle, daha önce bulmuş olduğu tuhaf metali yerden alır ve canavarın takmaya çalıştığı yere kimse onu daha durdurmaya yeltenemeden, takar. Metali taktığı yerin, tüm insanlık ırkını yok eden robotları yapan ana robotun bedeni olduğunu ve o metalin onu yeniden canlandıracağını anladıklarında iş işten geçmiştir, robot 2'yi öldürmüştür ve geride kalan bebekler, onun elinden zar zor kaçmışlardır. Ancak yapıldığı zaman "Beyin" diye çağırılan ana robot hiç vakit kaybetmeden bebekleri ona getirmeleri için bir sürü robotlar yapmaya başlar. Şimdi, karşılarında bu azılı düşmanları varken, ölmüş olan 2 dışında, 1den 9a kadar olan tüm bebekler birleşmeli, ve 9'un önderliğinde, kendi içlerindeki insan kalıntılarını, bu soğuk, çelik gibi makinelere karşı savunmalıdırlar.
Karakterleri seslendirenler, yine hepimizin tanıdığı aktör ve aktrislerden oluşuyor.Elijah Wood, 9'u seslendirirken, 5'i John C. Reilly, 7' yi ise Jennifer Connelly seslendiriyor.
Film bana, pek bir alakaları olmasa da biraz olsun WALL-E yi anımsattı. Yine insanların safdışı bırakıldığı, robotların gezindiği, her yerde molozların ve WALL-E ye ek olarak, ölü insanların, ve çuvalbezinden bebeklerin olduğu bir dünya gözler önüne seriliyordu. Ve yine WALL-E' de olduğu gibi bir mesaj taşıyordu; bir yandan,bir gün kendi yaptığımız robotların insan ırkını yok edeceği korkusu işlenirken, öte yandan, insanoğlunun, beyin ve ruh kalıntılarını barındıran varlıklar tarafından bile dünyanın refaha ereceği fantezisi gözler önüne seriliyordu.
Bence geçtiğimiz yılın en iyi animasyon filmlerindendi. 80 dakika boyunca ilginizi çekebilecek güzellikte bir konuya ve hiç beklemediğiniz tarzda olaylara sahip. Ve film bittikten sonra, insanı gerçekten de insanlığın sonunun tamahkar olmamamız yüzünden olacağını ciddi ciddi düşündürüyor. Vizyona girdiğinde gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

2 yorum:

  1. 9 :) bende o bebeklerden biri olsam kesinlikle 9 numara olurdum. tim burton nasıl bir tesadüfse filmlerinde hayatımdaki ufak can alıcı ayrıntıları kullanıyo...artık şaşırmıyorum büyük bi zevkle izliyorum...9 :) güzel yazılarını keyifli bloğunda paylaşan canım kardeşime de teşekkür ediyorum:)

    YanıtlaSil
  2. evet, eminim ki 9 numara olurdun:D 9 senin uğurlu sayın biliyorum:) sağol canım benim:D

    YanıtlaSil