7 Şubat 2010 Pazar

It's Complicated - İlişki Durumu: Karmaşık


Başrollerini Meryl Streep, Alec Baldwin ve Steve Martin'in paylaştığı It's Complicated, Meryl Streep ve Alec Baldwin'in muhteşem oyunculuklarıyla insanın içine işleyen, sımsıcak bir romantik komedi.

Jane, 50'li yaşlarını süren, eski eşi Jake'ten (Baldwin) yaklaşık 10 sene önce boşanmış, ve üç çocuğunun da teker teker evden ayrılmasıyla, kendini çok yalnız hissetmeye başlayan bir fırın sahibidir.Her ne kadar Jake, kendisinden bayağı küçük, biraz deli bir kadınla evlenmiş ve 50li yaşlarını yalnız geçirmemeyi başarmışsa da, Jane'in prensipleri, sırf yalnız kalmamak için gönül eğlendirmeye karşı katıdır.

Ancak oğlunun mezuniyetine katılmak için New York'a gittiğinde, ve oğlu kızkardeşleriyle birlikte bir partiye katılıp onu otelde yalnız bıraktığında, otelin barında eski kocası Jake'le karşılaşır. Jake yalnızdır, çünkü üvey oğlu rahatsızlanmış ve karısı da ona bakmak için evde kalmıştır. Bir süre Jake'in ısrarıyla birşeyler içip sohbet eden ikili, gecenin sonunda dans edecek, kıkırdayacak kadar sarhoş olurlar ve bu sarhoşluğun sonucu, Jake'in otel odasında birlikte olmalarıyla sonuçlanır. Jane'in kafası şimdi çok karışmıştır, çünkü evli olmasına rağmen Jake, onu istediğini ısrarla vurgulamakta, ve Jane'in kafasını karıştırmaktadır. İşin içine bir de Jane'in 10 yıldır yaptırmayı istediği mutfağı dizayn eden mimar Adam (Martin) girip, Jane'den hoşlanmaya başlayınca, Jane'in tüm dünyası altüst olur,artık özel yaşamını bir düzene sokması, ve Jake'le boşanmalarından hala üzüntü duyan çocuklarının incinmesini önlemesi gerekmektedir.

Bu film sinemalara geçen hafta cuma günü girdi ve hala salonlarda oynamaya devam ediyor. İzlediğimde, Meryl Streep'i neden bu kadar sevdiğimi bir kez daha anladım, muhteşem oyunculuğu, 20 yaşında bir genç kız olmama rağmen, 50li yaşlarda, yalnız bir anne olmanın ne demek olduğunu iliklerime kadar hissettirdi. Film, romantik komedi dalına giriyor,ancak aslında birçok yerde, gerçekleri yüzümüze vuruyor ve insanı hüzünlendiriyor. Jane'in yalnızlığını, iç geçirip öylesine bir omuz silkişinden, Jake'in bir hata yüzünden kaybettiği ailesini özlemle geri isteyişini, insanın içini burkan bakışlarından anlayıp, hüzünlerini içinizde hissedebiliyorsunuz.

Bunların dışında filmde birçok komik unsur var, özellikle de Jane'in büyük kızının nişanlısı Harley rolündeki John Krasinski, filmi olduğundan çok daha eğlenceli hale getiriyor. Kısacası, It's Complicated, sizi yer yer güldürecek, yer yer hüzünlendirecek ve birazcıkta, kelebeğe dönüşüp uçup giden ve ailesini geride bırakan bizlere, anne babalarımızı bıraktığımız için vicdan azabı duyduracak bir iki saat vaat ediyor. Gitmenizi öneririm, gidecek olanlara da iyi eğlenceler!:)

1 yorum:

  1. gerçekten çok güzel bir filmdi ozellikle Meryl Streep'in hala bu kadar muhteşem olduğunu görmek :) thanks babe

    YanıtlaSil