5 Şubat 2010 Cuma

Sherlock Holmes


İlk olarak, yaklaşık üç haftadır vizyonda ve ünlü bir kitap serisinden uyarlanarak çekilmiş, Sherlock Holmes filmiyle başlamaya karar verdim; nitekim, şu anda bayağı gündemde olan James Cameron yapımı "Avatar" filmine karşı gişe hasılatı konusunda rakip gösterilen, baş rollerini Robert Downey Jr., Jude Law ve Rachel McAdams'ın paylaştığı çok konuşulan ve beğenilen bir film. Kitap uyarlaması olması da benim için ayrı bir avantaj, çünkü böylelikle, okuduğum ilk Sherlock Holmes kitabı olan Korku Vadisi (The Valley Of Fear) 'ndeki orijinal karakterlerle karşılaştırma yapabilirim.
İlk olarak kitabın yazarı hakkında kısa bir bilgi vermek ve Sherlock Holmes karakterini oluşturan fikri paylaşmak istiyorum.
Kitap serisinin yazarı Sir Arthur Conan Doyle, 1859-1930 yılları arasında yaşamıştır. Edinburgh Üniversitesi'nde tıp okuduktan sonra,1882 de Poursmouth'un bir kenar mahallesine yerleşti ve 1890 yılına kadar doktorluk yaptı.İlk eserlerini bu sırada yazdı. 1891 den sonra kendini daha çok edebiyata verdi.Hekimlikle ilgisini kesmeyen yazar, İngiliz ordusunda görev aldı, Güney Afrika'da Bloemfontein'deki sahra hastahanesinde çalıştı. 1889-1902 Boer Savaşı sırasında gösterdiği yararlılıklar nedeniyle soyluluk ünvanı kazandı. 1. Dünya Savaşı'na Kuzey Fransa, İtalya ve Verdun cephelerinde katıldı. Savaşta kardeşini, oğlunu ve iki yeğenini kaybettikten sonra,doğaüstü konulara yöneldi. "Kızıl Leke, Dörtlünün Yemini,Sherlock Holmes un maceraları en tanınmış yapıtlarındandır. (Yazarı tanıtan bu kısa paragraf,İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmış, Korku Vadisi adlı kitabın arka kapağından alıntıdır.)
Bu tanıtma yazısını ilk okuduğumda, Doyle'u, Holmes karakterinin sadık dostu ve ortağı Dr. Watson'la bağdaştırmamam imkansızdı. Savaş gazisi, doktor ve hikayeyi anlatan kişi olarak tanımlanan Watson, yazarın kendisine birçok açıdan benziyor.Bu yüzden, Doyle'un Watson'ı yazarken, bu karakterde kendisini gördüğü sonucunu varsayabiliriz.
Sıra geldi Sherlock Holmes'a. Muhtemelen dedektif kahramanlar içerisinde en ünlüsü olan bu karakteri, Doyle'un, akıl yürütme yeteneği çok güçlü Edinburgh'lu bir öğretmenden esinlenerek yarattığı söylenmektedir. Bu bahsedilen öğretmene ilişkin henüz bir bilgi bulamadım, ancak itiraf etmeliyim ki, gerçekten, filmdeki ve kitaplardaki, morfin ve kokain kullanan ve bunları evdeki garip yerlere koyan, usta bir eskrimci, ve çok iyi keman çalan Holmes gibi biri olup olmadığını merak ediyorum.
Her ne kadar Sherlock Holmes filminin fragmanlarını aylar önce izlemiş ve bu filme gitmeyi kafama koymuş olsam da, Sherlock Holmes serisinden ilk okuduğum kitap olan Korku Vadisi'ni okuma nedenim,filmin sinemalara gelişinin yakın olması değildi. Diane Setterfield'ın yazdığı ve 2005 Amazon En İyi Kitap Ödülü'nü almış, "On Üçüncü Hikaye" adlı kitapta (aynı zamanda beni blogu açmaya iten kitap oydu - onun hakkında daha sonra yazacağım), yan karakterlerden biri, ana karaktere,içine düştüğü bunalımdan kurtulmak, kafasını toparlayabilmek için Sherlock Holmes romanlarından birini getirip okumasını tavsiye ediyordu. Adamın tavsiyesini yerine getiren kız, kitabın gerçekten de işe yaradığını görüyordu. Bunu okumuş olmak beni meraklandırdı ve depresif hissettiğim bir gün kitapçıya gidip Korku Vadisi'ni (kitapçıdaki tek Holmes romanıydı) aldım. Okurken şaşkınlıkla farkettim ki, On Üçüncü Hikaye'de iddia edilen şey gerçekti, bir Holmes romanı gerçekten de,insanı içinde bulunduğu depresif moddan çekip alabilecek kadar güçlü bir kitaptı. Güçlü olma nedeni olay örgüsü müydü, kafanızı kurcalayan karmaşık cinayetler miydi, yoksa ana karakterin kendisi miydi, itiraf etmem gerekirse bunu söyleyemem. Ama beni içinde bulunduğum bunalımlı anlardan çekip çıkardığını söyleyebilirim.
Filme gelirsek, serinin sadece bir kitabını okumuş olmam ve filmin konusunun da okuduğum hikayeden esinlenilmediğini göz önünde bulundurursak,kitapla film arasındaki benzerlik ve farklılıkları yazmam doğru olmaz. Ancak, yaptığım araştırma sonucu Sherlock Holmes karakterinin, Robert Downey Jr. tarafından canlandırılan karakterle neredeyse birebir olduğunu söyleyebilirim. Filmdeki Holmes'un, sarsak,pasaklı,dağınık ve dahice deliliği, Irene Adler'a karşı olan tutkusu, kitaplardaki Holmes'la aynı. Kısacası, filmin çok iyi canlandırılan karakterlerle, çok iyi bir adaptasyon olduğunu düşünüyorum. Özellikle de Robert Downey Jr.'ın, sergilediği parmak ısırtan performansıyla, sinema tarihine en iyi Sherlock Holmes 'unu kazandırmış bulunduğunu iddia etmekten çekinmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder