16 Eylül 2010 Perşembe

Pink Martini - Splendor In The GrassGeçenlerde,Kadıköy'deki Mephisto Kitabevi'ne uğradım,öyle amaçsızca dolaşırken.Kitaplara bakarken Fransızca bir şarkının tatlı melodisi usul usul okşadı kulaklarımı - öyle ki,dayanamayıp görevliye gidip çalanın hangi albüm olduğunu sordum. Gösterdikleri albüm Pink Martini'nin Splendor In The Grass albümüydü.Ben albümü incelerken,birbirini takip eden çok hoş şarkılar kitabevinin hoperlöründen yankılanmaya devam ediyordu.'Tamam' dedim içimden,'bunu alıyorum'.
Albüm; klasik müzik, caz ve eski moda pop müziklerinin karışımından oluşmuş şarkılara sahip. Şarkıların genel dili İngilizce,ancak İtalyanca,İspanyolca, Fransızca ve Napoliten dilinde şarkılar da serpiştirilmiş aralarına ve ortaya mükemmel bir albüm çıkmış. Yaklaşık iki haftadır dinliyorum bu albümü ve şarkıların melodileri o kadar hoş ve tanıdık ki,dinlemediğim zamanlarda şarkıları beynimde yankılanıp duruyor -tıpkı şu anda olduğu gibi.
Albümü dinlerken, 5. ve 6. şarkıda bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. 5. şarkı olan "And Then You're Gone"ı grubun assolisti olarak da adlandırabileceğimiz China Forbes söylüyor. Şarkı, bir kadının,ona her türlü bağlılık yemini ettikten sonra,kadın uyurken kaçıp giden Lorenzo adında bir adama hitap ediyor, zaten şarkı, "My dear Lorenzo.." cümlesiyle başlıyor. İlk dinlediğimde bu şarkı ve sözleri bana müthiş bir keyif vermişti,müzikal açıdan dinlenmeye doyulmayacak bir parça adeta.
6. şarkı "But Now I'm Back", National Public Radio (Ulusal Halk Radyosu) muhabiri Ari Shapiro tarafından seslendirilmiş ve şarkı kendinden önce dinlediğimiz "And Then You're Gone" adlı parçaya bir cevap niteliği taşıyor.Bu sefer söz Lorenzo'da anlayacağınız, "My dear Maria,I'm here to see ya', won't you please,please open the door?" (Sevgili Maria'm, seni görmek için buraya geldim,lütfen kapıyı açar mısın?) sözleriyle başlayan şarkı,Lorenzo'nun Maria'nın kapısının önünde olduğunu ve içeri alınmak için yalvardığını anlatıyor bizlere.Tabii şarkının ilerleyen sözlerinde Lorenzo'nun, kaçışının nedenine dair uydurduğu bahaneleri ve Maria'yı tekrar kandırmaya çalışmasını dinliyoruz.Ancak Maria'nın kapıyı açmaya niyeti olmadığını farkedince,ufaktan ufaktan gitmek için izin almaya çalıştığını görüyoruz Lorenzo'nun,hatta eğer yanlış anlamadıysam,parçanın en sonundaki konuşmasında Lorenzo Maria'dan nakit para bile istiyor!
Bu iki şarkının dışındaki tüm şarkılar da mükemmel,çoğu insanda dans etme isteği ve mutluluk hissi uyandırıyor. Eğer caz,klasik müzik ve eski tarzdaki pop şarkılarını seviyor ve 5 dilde yazılmış sözlerini dinlemek istiyorsanız, Pink Martini'nin 2009 yılında piyasaya sürülmüş bu son albümü tam sizin kulaklarınıza layık,bundan emin olun.İyi dinlemeler!:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder