9 Ekim 2010 Cumartesi

"Happy Birthday John Lennon! / İyi ki Doğdun John Lennon!" II


John ilerleyen saatlerde katili olacak Mark David Chapman'a imza verirken.

Bed -in protestosu


Brian önce grubun bir demo kaydetmesini sağladı,ardından bu demoyu müzik yapımcısı George Martin'e götürüp onu dinlemesi için ikna etti, Martin,bir süre sonra çocuklarla çalışmayı kabul etti ve Beatles'ın ilk single'ı "Love Me Do" yu kaydedip piyasaya sürdü.Bu albüm Martin'in beklediğinden de büyük bir başarı getirdi.
Love Me Do piyasaya sürülmeden önce, John, sanat okulunda aynı sınıfta olduğu,uzun süreli kız arkadaşı Cynthia Powell'ın hamile olduğunu öğrendi. Cynthia bunu John'a korka korka söylemişti, ancak John beklediği korkunç tepkiyi göstermek yerine bir süre sessiz kaldı ve "Üzülme Cyn, evleneceğiz"("Don't worry Cyn,we'll get married") diye yanıtladı kız arkadaşını. Gerçekten de acele ve sessiz sedasız bir şekilde evlendiler,ilk plakları çıktığında John çoktan evlenmişti.
Beatles gitgide ünlenmeye,grup üyeleri genç kızlar tarafından idol haline getirilmeye başladı.Bu süreç içerisinde John'un evli oldu uzun bir süre saklandı,amaç her Beatles üyesinin hayranları tarafından aynı istek ve hayallerle arzulanması,sevilmesiydi.Nitekim öyle de oldu. Grup elemanları aniden gelen şöhret ve sevgi selinin içinde aşırı derecede meşgul hale geldiler, turlara gidiyor,yüzlerce konserler veriyorlardı. 1963 yılında John'un oğlu Julian dünyaya geldiğinde, John turdaydı,oğlunu görmeye ancak doğumundan bir gün sonra gelebilmişti.
Yıllar geçti, birçok albüm ve single piyasaya sürüldü,sayısız şarkı yazıldı,filmler çekildi, bol bol para kazanıldı.Grup üyeleri uzun bir süre LSD (uyuşturucu)kullandılar. Ancak başta tatlı gelen şöhret ve başarı,artık John'u boğmaya başlamıştı. Hayranları tarafından linç edilmemek için otel odasında hapis kalmalar,yeterince özgür olamamalar John'u çok sıkıyordu. Derken bir gün, Paul aracılığıyla, Japon bir Avant-garde sanatçısıyla,yine o kadının sergisinde tanıştı, Yoko Ono'yla. Küçük bir sohbetle başlayan ilişkileri aynı gün içerisinde aşka dönüştü. Yoko, John için bir kurtuluş,özgürlüğün anahtarı haline geldi. John onu elde etmek,onun yanında olmak için herşeyi hiçe sayıyordu, Cynthia'yla olan evliliğini, oğlu Julian'ı, hatta grup arkadaşlarını bile.Bir süre sonra Yoko'dan hiç ayrılmamaya başladı, Yoko onunla birlikte stüdyoya kayda geliyordu,ve bu durum diğer Beatle'ları aşırı derecede rahatsız ediyordu, özellikle de Paul'ü. Menajerleri Brian'ın 1967 yılında aşırı dozda uyuşturucu yüzünden ölmesinden sonra, zaten grup içinde gerilim iyice artmıştı, Yoko'nun gelişiyle herşey tepetaklak oldu. Paul misilleme olarak arada bir kendi karısı Linda'yı stüdyoya getirmeye başladı, George ve Ringo bu durumdan tamamen irite oldular.Bir süre yaşanan bir çekişmeden sonra John Beatles'ı bırakacağını grup arkadaşlarına bildirdi, Paul ise kendinin de grubu bıraktığını basına ilk bildiren oldu. Böylece 15 senelik Beatles grubu dağılmış oldu.
John, Cynthia'dan boşandı ve Yoko'yla evlendi.Vietnam Savaşı'nın durdurulması için birçok protesto gösteri sergiledi,bunlardan en ünlüsü "Bed-in/Bag-in"dir. Bed-in, Yoko'yla balaylarını bir hafta boyunca yatakta geçirdikleri,saçlarını ve John'un sakalını uzamaya bıraktıkları, "Give Peace A Chance/Barışa Bir Şans Verin" şarkısını yatakta pijamalarıyla gitarda çalıp söyledikleri, yatakta bir yığın röportaj verip barış istediklerini belirttikleri protesto yöntemidir. Bag-in ise John'un da Yoko'nun da birer çuvalın içine girip, basın mensuplarını "John Lennon tamamen bir çuvala girip ağzını kapattırmış!" diye çılgına çevirdikleri bir protesto yöntemidir.
Tıpkı Paul'ün Linda'yla "Wings " adlı grubu kurması gibi,John da Yoko'yla "Plastic Ono Band"i kurdu.Birçok şarkı yazdı ve albüm çıkardı. Yoko 1975 yılında John'un Julian'dan sonraki ikinci oğlunu doğurdu, Sean'ı. John, Sean'ın doğumuyla kendini tamamen oğluyla ve eviyle ilgilenmeye verdi, hayatının o sürecini kendini bir ev-erkeği (house-husband)olarak adlandırdığı bir döneme girdi. Bu dönemde oğluna bakmanın yanı sıra yemek ve ekmek de pişirdi.
Amerika, Vietnam Savaşı'nı bu kadar ateşli bir biçimde protesto eden bir İngiliz'i kendi topraklarında istemediği için, John yıllarca Amerika'da oturma izni alabilmek için mahkemelerde süründü,ancak nihayetinde, Amerika'da oturma iznini almayı başararak,bir sürü kişinin nefretini kazandı. Yoko'yla birlikte New York, Dakota'da oturmaya başladı,Sean'ın doğumu da bu yıllara tekabül eder. Oğlunun doğumundan ve ev-erkeği olarak yaşadığı dönemden sonraki 5 yıl içerisinde,çeşitli şarkılar yazmayı,konserler vermeyi ve daima barışı temsil etmeyi sürdürdü.
8 Aralık 1980 yılının gündüz saatlerinde, John bir hayranına imza verdi,hatta o imzayı verirken fotoğraflandı bile. Gece geç bir saatte, John ve Yoko'nun arabası apartmanlarının önünde durdu, gündüz imza alan hayran Mark David Chapman, apartmanın önünde bir köşede onları bekliyordu. Arabadan önce Yoko indi, apartmanın kapısına doğru ilerlerken, Chapman'la gözgöze geldi, Chapman ona hafifçe bir selam verdi, Yoko'da karşılığında Chapman'a gülümsedi. Yoko'nun arkasından John indi,oğlu Sean'ı, çoktan uyuduğunu bildiği halde görmek için sabırsızlanıyordu, Chapman'a dikkat etmeden apartman kapısına doğru yürüdü. Chapman, titreyen bir sesle ona arkasından seslendi: "Mr. Lennon?"
John,sabırsızca ona seslenenin kim olduğunu görmek için arkasını döndü, ona doğru tutulmuş silahı görmeden önce,beş el ateş edilen sesini duydu. Şok içinde,göğsüne doğru baktı ve korkuyla yanına koşan Yoko ve apartmanın kapıcısına şaşkınca "Vuruldum.." dedi, ardından yere düştü. Yoko ağlayarak yardım için bağırırken,kapıcı çıldırmış gibi,hiçbir şey yapmadan donup kalmış bir şekilde John'a bakan Chapman'a bağırmaya başladı: "Sen ne yaptığının farkında mısın?! Ne yaptığının farkında mısın?!!"
Chapman'ın dudaklarından polis gelene kadar duyulacak tek cümle duyuldu: "I just shot John Lennon /John Lennon'ı vurdum."
Polis, ambulanstan önce geldi, Chapman kaçmaya teşebbüş etmemişti bile,hemen tutuklandı, ambulans geciktiği için,John'u da hastahaneye polis arabasıyla götürmeye karar verdiler ve yaralı bedenini polis arabasının arka koltuğuna yerleştirdiler,başını Yoko'nun kucağına koydular ve hızla en yakın hastahaneye doğru yola çıktılar.Ancak,artık çok geçti ve John Lennon, 8 Aralık 1980'de 40 yaşındayken,bir polis arabasının arka koltuğunda öldü.
-Happy Birthday John Lennon III

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder